Ach jo. Marodit se od ledna vyplatí zase o něco méně. Tedy pokud berete maximálně 24 tisíc. I to je jedna z novinek, které s Novým rokem začnou platit.
Tou další je, že za první tři dny už opět nedostaneme většinou ani korunu. Na změně – alespoň na první pohled – vydělají lidé s vyššími příjmy. Jenže ti většinou nemoc raději přechodí, a pokud už ulehnou, vezmou si dovolenou. Co dalšího nás od ledna čeká? A jak je to s mateřskou?
1. První tři dny zadarmo
První tři dny marodění budou bez nemocenské dávky, respektive náhrady mzdy. Jedinou výjimkou je karanténa. V takovém případě máte na peníze nárok už od prvního dne.
2. Bez nemocenské, ale s náhradou
Od 4. dne (při karanténě od 1. dne) bude nemocnému poskytovat zaměstnavatel náhradu mzdy. Při vícero zaměstnáních máte nárok na náhradu mzdy u každého zaměstnavatele zvlášť. Firmy tak utratí za dávky peníze navíc, stát jim náklady vrátí: sníží nemocenské pojištění, které musí za zaměstnance odvádět.
3. Nové výpočty pro dávky
Pro výpočet náhrady mzdy a nemocenské dávky se nově ustanovují takzvané redukční hranice průměrného výdělku. Ty již nebudou dvě, ale tři. Lidem s nadprůměrnými příjmy (přes 70 tisíc) se díky tomu zvýší nemocenská, na níž dosud ze všech nejvíc tratili – a to až dvakrát! Ostatní při nemoci spíše prodělají, stát bude vyšší dávky platit jen těm, kteří stonají více jak měsíc.
4. Mateřská – bohatší si polepší
Podle dnešních pravidel mají ženy na mateřské nárok maximálně na 14 370 korun měsíčně bez ohledu na to, kolik vydělávaly a zaplatily na sociálním pojištění. Od Nového roku si přilepší ženy, které si vydělají nad 20 500 korun. Podle nové úpravy budou moci ve více případech čerpat peněžitou podporu také otcové či manželé matek, kteří se rozhodnou pro mateřskou dovolenou.
5. Studenti a žáci budou nepojištěni!
Nepojištěni budou i v pracovním poměru na základě dohody o provedení práce.
6. Podnikatelé – nový vyměřovací základ
U osoby samostatně výdělečné činné dochází ke dvěma zásadním změnám. Na výši nemocenského pojištění nemá už vliv příjem dosažený v předchozím kalendářním roce. Pojistné se nově nebude platit se zálohou na důchodové pojištění, ale samostatně.
7. Přísnější kontroly
Od ledna se také zpřísňují kontroly nemocných. Jestli se řádně léčí, budou moci ověřit nejen lidé ze správy sociálního zabezpečení, ale nově také přímo zaměstnavatelé. Za závažné porušení stanoveného režimu bude třeba zaplatit pokutu 10 – 20 000 Kč!
8. Nová ochranná lhůta
V přechodném období, kdy jste v jednom zaměstnání skončili, ale v druhém ještě nenastoupili, vám bude muset nemocenskou dávku vyplácet bývalý zaměstnavatel, a to v nové ochranné lhůtě 7 dní od skončení zaměstnání.
Pozor na zaměstnání malého rozsahu
Nemocenské pojištění za vás nebude odváděno, pakliže váš měsíční příjem bude nižší než 2000 Kč. Je-li kolísavý, budete automaticky pojištěni jen v těch měsících, kdy vyděláte alespoň 2000 Kč
Foto: abl
Žádné komentáře:
Okomentovat