Text uveřejněný na tomto webu se nemusí shodovat s názory zaměstnavatele Tesco Stores ČR a.s., nebo případně dalších stran. Jsou zde uveřejněny svobodné názory odborové organizace, jejich členů a zaměstnanců společnosti v souladu s čl. 17 Listiny základních práv a svobod, platnými právními předpisy a Ústavou ČR. Rada NOT i Rada odborové organizace si vyhrazují právo odstranit nebo nezveřejnit texty s urážlivým, rasovým, diskriminačním či vulgárním podtextem, stejně jako texty či reklamní odkazy nesouvisející s obsahem a účelem těchto stránek.

UPOZORNĚNÍ pro zasílání obchodních sdělení a telemarketing:
Není dovoleno a je zakázáno zasílat jakákoli nevyžádaná obchodní sdělení na kteroukoli e-mailovou adresu uveřejněnou na tomto webu nebo využívat jakékoli uvedené telefonní kontakty pro účely telemarketingu, výzkumů trhu nebo nabídku služeb. Nevyžádaná obchodní sdělení zaslaná na kteroukoli zde uveřejněnou e-mailovou adresu nebo uskutečněný pokus o telemarketing, výzkum či obchodní nabídku na jakékoli níže uvedené telefonní číslo, budou bez dalšího upozornění řešena podáním podnětu pro zahájení správního řízení k příslušnému správnímu úřadu (ÚOOÚ) pro porušení příslušných právních předpisů a směrnicí GDPR.

čtvrtek 6. listopadu 2008

Pojišťovny mají miliardy na účtech protiprávně, tvrdí komora

Na účtech zdravotních pojišťoven se podle České lékařské komory v době, kdy není na platy zdravotníků, bezúčelně hromadí miliardy korun. Pojišťovny mají miliardy na účtech protiprávně, tvrdí komora.

PRAHA 6. 11. 2008 (iHNed.cz)
Přebytky na účtech zdravotních pojišťoven dosáhnou na konci roku 40 miliard korun. Je to zhruba pětina peněz, které zdravotnictví za rok spotřebuje. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka hromadí pojišťovny přebytky na svých účtech protiprávně. Měly by je dát zdravotnickým zařízením na léčení pacientů.

"Zatímco zdravotnická zařízení nejsou schopna zaplatit lékaře a setry, tak na účtech zdravotních pojišťoven se bezúčelné hromadí v této chvíli více než 35 miliard korun," tvrdí Kubek.

"Náš systém veřejnozdravotního pojištění je koncipován jako průběžný, to znamená, co si zaplatíme na pojištění, za to máme dostat zdravotní péči. Hospodaření pojišťoven vymezují zákony, které říkají, že zůstatek na rezervním fondu by měl být v současnosti maximálně dvě až tři čtvrtě miliardy korun. Pokud tam leží 35 miliard, děje se tak protiprávně," dodal šéf lékařské komory.

Připomněl, že dohled nad pojišťovnami má vykonávat ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ve spolupráci s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

"Pokud leží peníze na účtech protiprávně, je to odpovědnost těchto dvou ministrů a měli by za to být hnáni k odpovědnosti," uvedl.

Kubek, který situaci v českém zdravotnictví a zejména ministra Tomáše Julínka kritizuje dlouhodobě, je také členem předsednictva Lékařského odborového klubu. Jeho vedení v úterý oznámilo, že pokud do konce tohoto roku nedojde ke zvýšení příjmů lékařů, budou v lednu stávkovat.

Podle Kubka současný stav ohrožuje bezpečnost pacientů, protože v řadě nemocnic je personální situace katastrofální, zatímco na účtech pojišťoven leží peníze, podle Kubka jako bonus pro ty, kteří je mají lacino zprivatizovat.

"Proti tomu zásadně protestujeme," zdůraznil Kubek.

Do českého zdravotnictví jde podle ČLK málo peněz. Zatímco v roce 2003 dostalo 7,6 procenta hrubého národního produktu, loni už jenom 6,5 procenta. Průměr EU je devět procent, doporučení EU alespoň osm.

Žádné komentáře:

Okomentovat