PRAHA - Podle včera zveřejněného výběrového šetření Českého statistického úřadu činil průměrný počet osob s jediným nebo hlavním zaměstnáním ve druhém čtvrtletí letošního roku 4,941 milionu osob. Je to o 62 tisíc méně než před rokem a o 500 tisíc méně než v roce 1989.
Největší meziroční propad zaměstnanosti byl ve zpracovatelském průmyslu, kde za rok ubylo 128 tisíc pracovníků. V zemědělství a lesnictví je zaměstnáno o 2,7 tisíce osob méně. Naopak v terciárním sektoru, zejména v komerčních službách, počet pracovníků vzrostl o 51 tisíc.
Z celkového počtu pracovníků s jediným nebo hlavním zaměstnáním bylo zaměstnanců (pracujících za mzdu) 4,119 milionu. Jejich počet se za rok snížil o 77 tisíc. Naopak počet podnikatelů se zaměstnanci i bez nich se meziročně zvýšil téměř o 15 tisíc a dosáhl celkově 823 tisíc osob.
Úbytek pracovníků přirozeně doprovází růst počtu nezaměstnaných. ČSÚ zjišťuje počty nezaměstnaných podle přísné metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Za zaměstnané považuje například i ty, kteří v době statistického šetření pracovali alespoň jednu hodinu za mzdu nebo odměnu. Podle této metodiky bylo ve druhém čtvrtletí letošního roku u nás 333 tisíc nezaměstnaných. Za rok jich přibylo 114 tisíc.
Sleduje se však i počet takzvaných neaktivních nezaměstnaných (osob, které nepracují, aktivně práci nehledají, ale přitom uvádějí, že by chtěly pracovat), jichž bylo ve druhém čtvrtletí 184 tisíc. Celkově je tedy podle šetření ČSÚ bez práce více než 500 tisíc lidí.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ke konci června evidovalo na úřadech práce 464 tisíc uchazečů o práci. Musíme však poznamenat, že úřady práce každý měsíc vyřazují z evidence kolem dvaceti tisíc uchazečů bez nástupu do zaměstnání. Skutečný počet lidí bez práce je tedy podstatně vyšší.
Podle všech tendencí vývoje ekonomiky se počet nezaměstnaných bude s pokračováním krize ještě dále zvyšovat.
5. srpna 2009, Václav VĚRTELÁŘ
Žádné komentáře:
Okomentovat