BRUSEL, PRAHA 20. 8. 2008 (iHNed.cz)
Téměř na chvostu celé Evropské unie jsou platy českých pracovníků, které jsou závislé na kolektivním vyjednávání. Po započtení inflace totiž reálná mzda českých pracovníků v loňském roce klesla o 1,3 procenta.
Hůře se loni vedlo už jen zaměstnancům v Rakousku, Španělsku, Slovinsku a na Kypru. Vyplývá to ze statistiky evropské nadace Eurofound, která má na starost zlepšování pracovních podmínek.
Naopak největší růst zaznamenali zaměstnanci v Lotyšsku. Průměrný plat, jehož výše je závislá na kolektivní smlouvě, tam reálně vzrostl o 18,3 procent. Pomyslnou stříbrnou příčku obsadili Litevci s 13procentním růstem, bronzoví byli Rumuni s růstem 12,2 procenta.
Špatně si nevedou ani naši východní sousedé - Slováci, kde reálná mzda vzrostla o 3,7 procenta, což je v rámci celé Evropské unie nadprůměrný výsledek.
Z platů zaměstnanců loni výrazně "brala" právě inflace. V roce 2006 mzda reálně rostla ještě ve všech zemích EU s výjimkou Maďarska, Slovinska a Británie, loni už ale klesala hned ve 12 členských státech, v ostatních růst až na pár výjimek zpomalil.
Český výsledek je tak v rámci nových členských zemí unie značně podprůměrný. Ve všech 12 státech, které do Evropské unie vstoupily v roce 2004 nebo 2007, totiž mzdy rostly v průměru o pět procent. V celé EU to bylo o 1,7 procenta.
Česká republika se společně s Maďarskem, Slovinskem, Kyprem a Maltou řadí mezi nové členské státy, kde byl růst mezd ještě nižší než průměrný růst ve starých členských státech.
V loňském roce byl v nových členských státech Evropské unie průměrný růst mezd očištěný o inflaci 25krát vyšší než ve starých členských státech. Přitom ještě v roce 2006 byl "jen" 6,5krát vyšší. Pokud jde o růst nominálních mezd, není tento rozdíl tak výrazný.
Žádné komentáře:
Okomentovat