Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v České republice v červenci o 6,9 procenta, což je o 0,2 procenta více než v červnu. Zrychlení cenového růstu nastalo především v oddíle bydlení v důsledku zvýšení cen zemního plynu o 27,7 procenta (z 18,4 procenta v červnu). Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
Červencová inflace podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského nepřinesla výraznější překvapení ani z hlediska její výše ani z hlediska její struktury.
Sezónní vlivy
Struktura meziměsíční inflace podle Rožumberského odhaluje, že její nárůst měly na svědomí téměř výhradně administrativní kroky a sezónní vlivy. Zvyšovaly se především ceny dovolených, cigaret, plynu a nájemné.
"Tlumící vliv na inflaci měl na druhé straně sezónní pokles cen zeleniny a také oblečení a obuvi. V červenci si také konečně mohli alespoň trochu oddechnout motoristé poté, co se ceny pohonných hmot po dvou měsících prudkého růstu nepatrně snížily. Přestože se meziroční inflace po váhavém poklesu v předešlých měsících opět posunula směrem nahoru, nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o nový trend," uvedl pro server iHNed.cz Rožumberský.
Pro nadcházející měsíce naopak Rožumberský předpokládá stabilitu či mírné snižování inflace, které bude následováno jejím prudším poklesem v závěru letošního a na začátku příštího roku v návaznosti na vysokou srovnávací hladinu a dopady silné koruny.
Inflace a kurz koruny
"O stejný scénář se opírala i ČNB při svém čtvrtečním rozhodnutí snížit úrokové sazby. Domníváme se, že hlavním determinantem pro její další rozhodování bude vývoj měnového kurzu. Pokud bude koruna vůči euru pokračovat v oslabování, ČNB zřejmě už letos úroky nesníží," dodal Rožumberský.
Jednomyslné rozhodnutí ČNB o snížení sazeb dává podle analytika společnosti Citco FT Tomáše Volfa jasně najevo, že obavy z pomalého růstu HDP převážily nad inflačními tlaky. V posledních několika měsících sice domácí inflace klesala, ale zdaleka ne tak, jak by si sama ČNB představovala.
"Dnešní čísla za červenec nejsou výjimkou a ukazují na stále vysokou inflaci 6,9 procenta, která oproti červnu dokonce vzrostla o 0,5 procenta. Největším podílem na této akceleraci mají ceny zemního plynu a sezónní dovolené. Zpomalení HDP je patrné v číslech o průmyslové produkci, která vzrostla o 2,2 procenta, což je o tři procentní body méně než trh očekával. Nejvíce se negativně projevily snižující se zakázky ze zahraničí v oblasti motorových vozidel a kancelářských strojů a počítačů," dodal Volf s tím, že během následujících dnů se můžeme dočkat dalšího oslabení domácí koruny.
ČNB čeká pomalejší pokles inflace
Žádné komentáře:
Okomentovat