Text uveřejněný na tomto webu se nemusí shodovat s názory zaměstnavatele Tesco Stores ČR a.s., nebo případně dalších stran. Jsou zde uveřejněny svobodné názory odborové organizace, jejich členů a zaměstnanců společnosti v souladu s čl. 17 Listiny základních práv a svobod, platnými právními předpisy a Ústavou ČR. Rada NOT i Rada odborové organizace si vyhrazují právo odstranit nebo nezveřejnit texty s urážlivým, rasovým, diskriminačním či vulgárním podtextem, stejně jako texty či reklamní odkazy nesouvisející s obsahem a účelem těchto stránek.

UPOZORNĚNÍ pro zasílání obchodních sdělení a telemarketing:
Není dovoleno a je zakázáno zasílat jakákoli nevyžádaná obchodní sdělení na kteroukoli e-mailovou adresu uveřejněnou na tomto webu nebo využívat jakékoli uvedené telefonní kontakty pro účely telemarketingu, výzkumů trhu nebo nabídku služeb. Nevyžádaná obchodní sdělení zaslaná na kteroukoli zde uveřejněnou e-mailovou adresu nebo uskutečněný pokus o telemarketing, výzkum či obchodní nabídku na jakékoli níže uvedené telefonní číslo, budou bez dalšího upozornění řešena podáním podnětu pro zahájení správního řízení k příslušnému správnímu úřadu (ÚOOÚ) pro porušení příslušných právních předpisů a směrnicí GDPR.

neděle 12. června 2011

Ve čtvrtek budou stát vlaky i MHD, odboráři chystají blokády


Prezident Federace strojvůdců ČR Jindřich Hlas vystoupil 12. června v Praze na tiskové konferenci zástupců odborů, na které oznámili přesunutí plánované pondělní stávky v dopravě na čtvrtek 16. června. Protest bude trvat 24 hodin. Pondělní termín zakázal předběžným opatřením soud, který ji kvůli pozdnímu ohlášení označil za nezákonnou.

vydáno: 12.06.2011, 17:45 | aktualizace: 12.06.2011 19:03

Praha - Ve čtvrtek kvůli odborářské stávce nevyjedou od 0:00 do půlnoci žádné vlaky, osobní ani nákladní. Stát by měla celý den také městská doprava v Brně, v Praze a dalších městech se její provoz výrazně omezí. Zda bude jezdit metro, zatím není jasné. Novinářům to dnes řekli představitelé Koalice dopravních odborových svazů (KDOS), která protest organizuje. Podle nich by čtvrteční stávka i blokády silnic a metropole měly být rozsáhlejší, než se původně plánovalo na pondělí.

Odbory totiž stávku v dopravě proti vládním reformám stanovily nejdřív na pondělí 13. června. Podle soudu by ale byla nezákonná a v rozporu s dobrými mravy, protože ji předáci neohlásili dostatečně předem. Soud ji tedy zakázal. Odboráři ji proto dnes přesunuli na čtvrtek. Změnu podoby svého protestu podle šéfa Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka neplánují. Jiný by ale mohl být rozsah.

"Stávka bude delší a masivnějšího charakteru a rozsahu," řekl Pomajbík. Podle něj KDOS dostává dotazy od pracovníků z dalších oborů, kteří by se také chtěli připojit. Jmenoval třeba školství či kovoprůmysl. Přihlásili se i řidiči kamionů, kteří by se mohli zapojit do blokády silnic, dodal předák. Šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša podotkl, že odbory mají ještě tři dny navíc na to, aby stávku připravili.

Ve čtvrtek se kromě osobních zastaví i nákladní vlaky. Jezdit nebudou ani mezinárodní rychlíky. Podle předáků odborů na železnici je pro České dráhy "čtyřiadvacetihodinová stávka výhodnější než kratší". V pondělí se měl provoz zastavit ve 3:00 a obnovit v 16:00. Soupravy by tedy zůstaly 13 hodin někde na trase, takhle budou stále ve výchozím bodě.

V Brně by měla městská doprava "stát 24 hodin stoprocentně", řekl Pomajbík. Částečně by se pak měla podle předáků zastavit i v Opavě, Olomouci či Zlíně. V dalších městech se jedná. Jak se provoz omezí v Praze, není zatím jasné. Jak rozsáhlá by měla stávka v metropoli být a zda přestane fungovat i metro, by mělo být podle předáků zřejmé až po jednání všech odborových organizací pražského dopravního podniku.

Víc by podle odborářů mělo být i blokád v Praze i jinde. Předáci zdůraznili, že záchranářům a hasičům ale v průjezdu bránit nebudou. Podrobnosti k chystanému blokování tahů odmítli sdělit. Nechtějí také, aby se na vybraných místech shlukovalo příliš mnoho protestujících. Obávají se provokatérů i toho, že by mohla zakročit policie. "Doufáme, že nedojde ke střetu s ozbrojenými složkami," uvedl Pejša. Podle něj by takový střet mohl účastníky i veřejnost radikalizovat. "Nechceme, aby to skončilo nějakým vytloukáním oken či zapalováním," dodal. 


Autor: ČTK

Žádné komentáře:

Okomentovat