Text uveřejněný na tomto webu se nemusí shodovat s názory zaměstnavatele Tesco Stores ČR a.s., nebo případně dalších stran. Jsou zde uveřejněny svobodné názory odborové organizace, jejich členů a zaměstnanců společnosti v souladu s čl. 17 Listiny základních práv a svobod, platnými právními předpisy a Ústavou ČR. Rada NOT i Rada odborové organizace si vyhrazují právo odstranit nebo nezveřejnit texty s urážlivým, rasovým, diskriminačním či vulgárním podtextem, stejně jako texty či reklamní odkazy nesouvisející s obsahem a účelem těchto stránek.

UPOZORNĚNÍ pro zasílání obchodních sdělení a telemarketing:
Není dovoleno a je zakázáno zasílat jakákoli nevyžádaná obchodní sdělení na kteroukoli e-mailovou adresu uveřejněnou na tomto webu nebo využívat jakékoli uvedené telefonní kontakty pro účely telemarketingu, výzkumů trhu nebo nabídku služeb. Nevyžádaná obchodní sdělení zaslaná na kteroukoli zde uveřejněnou e-mailovou adresu nebo uskutečněný pokus o telemarketing, výzkum či obchodní nabídku na jakékoli níže uvedené telefonní číslo, budou bez dalšího upozornění řešena podáním podnětu pro zahájení správního řízení k příslušnému správnímu úřadu (ÚOOÚ) pro porušení příslušných právních předpisů a směrnicí GDPR.

neděle 3. července 2011

Podle odborů by část novely zákoníku práce mohla být protiústavní

Praha - Některá nová ustanovení zákoníku práce, jehož novelu schválila vláda, by mohla být podle odborů protiústavní. Pokud by parlament navrhovanou podobu odhlasoval, chtějí odboráři usilovat o podání ústavní stížnosti. Novinářům to řekl šéf právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek.

Kabinet odhlasoval novelu pracovního kodexu ve středu. Měla by měnit třeba odstupné při propuštění, práci na dohodu či pravidla pro práci na dobu určitou. Podle odborů by mohla být protiústavní výpověď z práce kvůli porušení režimu na nemocenské či řešení důsledků vad v právních úkonech, tedy třeba při špatném uzavření pracovního poměru. Samek řekl, že v těchto dvou případech na možnou protiústavnost poukazovala i legislativní rada vlády.

Nová možnost výpovědi kvůli porušení pravidel na nemocenské je podle Samka "nepřijatelná z obecně právních hledisek". Ve druhém případě zas člověk třeba může rok pracovat a zjistí se, že neměl řádně uzavřenou smlouvu. Celý pracovní poměr by pak byl neplatný, "jako by neexistoval", uvedl právník ČMKOS.

Novelu by měla dostat sněmovna a po ní Senát. Odboráři chtějí se zákonodárci jednat, aby sporná ustanovení neschválili. Pokud by navrhovaná podoba "prošla" dolní i horní parlamentní komorou, žádaly by podle Samka odbory o podání ústavní stížnosti poslance a senátory, kteří se mohou na Ústavní soud obracet.

Nový zákoník práce má Česko od ledna 2007. Před volbami v roce 2006 ho prosadila i přes prezidentovo veto levice. Ústavní soud v roce 2008 pak dal částečně za pravdu stížnosti pravicových zákonodárců a některá ustanovení zrušil. "Před čtyřmi lety se tu našla skupina poslanců a senátorů, kterým ležela ústavnost tak na srdci, že podali takovou stížnost, nepochybujeme o tom, že nyní tuto cestu zopakují," dodal Samek.

Podle novely by práce na dobu určitou mohla trvat maximálně tři roky a mohla by se u jedné firmy opakovat třikrát. Při provádění práce na dohodu by člověk mohl za rok místo nynějších 150 hodin nově odpracovat 300 hodin. Z výdělku nad 10.000 korun by se platilo sociální a zdravotní pojištění. Odstupné při propuštění by se mělo stanovit podle odpracované doby. Při kratším zaměstnání než rok by činilo jeden průměrný měsíční výdělek, při zaměstnání do roku do dvou by představovalo dva platy a nad dva roky pak platy tři.

Podle vlády by změny měly vést k větší pružnosti na pracovním trhu a měly by motivovat zaměstnavatele k vytváření pracovních míst. Vedení ČMKOS ale tvrdí, že navrhovanou novelou se toho nedosáhne.

Autor: ČTK

Žádné komentáře:

Okomentovat