Text uveřejněný na tomto webu se nemusí shodovat s názory zaměstnavatele Tesco Stores ČR a.s., nebo případně dalších stran. Jsou zde uveřejněny svobodné názory odborové organizace, jejich členů a zaměstnanců společnosti v souladu s čl. 17 Listiny základních práv a svobod, platnými právními předpisy a Ústavou ČR. Rada NOT i Rada odborové organizace si vyhrazují právo odstranit nebo nezveřejnit texty s urážlivým, rasovým, diskriminačním či vulgárním podtextem, stejně jako texty či reklamní odkazy nesouvisející s obsahem a účelem těchto stránek.

UPOZORNĚNÍ pro zasílání obchodních sdělení a telemarketing:
Není dovoleno a je zakázáno zasílat jakákoli nevyžádaná obchodní sdělení na kteroukoli e-mailovou adresu uveřejněnou na tomto webu nebo využívat jakékoli uvedené telefonní kontakty pro účely telemarketingu, výzkumů trhu nebo nabídku služeb. Nevyžádaná obchodní sdělení zaslaná na kteroukoli zde uveřejněnou e-mailovou adresu nebo uskutečněný pokus o telemarketing, výzkum či obchodní nabídku na jakékoli níže uvedené telefonní číslo, budou bez dalšího upozornění řešena podáním podnětu pro zahájení správního řízení k příslušnému správnímu úřadu (ÚOOÚ) pro porušení příslušných právních předpisů a směrnicí GDPR.

úterý 22. února 2011

ÚS odročil nález o balíčku sociálních škrtů na neurčito

...

Brno - Ústavní soud odročil rozhodnutí o balíčku škrtů v sociální oblasti na neurčito. Plénum potřebuje čas na rozmyšlenou a zpracování nálezu. Při dnešním jednání soudci vyslechli svědeckou výpověď předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), skončilo dokazování a padly závěrečné návrhy. Podle Němcové vládní většina neporušila práva opozice. Návrh na zrušení celého zákona o úsporných opatřeních v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí podali poslanci ČSSD.


Němcová dnes musela hájit nejen své rozhodnutí o vyhlášení stavu legislativní nouze, ale i celý postup vládní většiny při schvalování škrtů. "Jsem přesvědčena o tom, že celé jednání od vyhlášení stavu legislativní nouze přes celý průběh zasedání Poslanecké sněmovny bylo v souladu s jednacím řádem. (...) Legislativní proces byl naprosto v pořádku," řekla novinářům Němcová.


Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si myslí, že argumenty sociálních demokratů jsou silné a návrh má před soudem šanci na úspěch. "(Němcová) nedokázala vysvětlit ten dramatický spěch, který vláda uplatnila při projednávání 18 novel důležitých zákonů, které se týkaly podstatných sociálních práv občanů. Ve skutečnosti ani neuvedla důvody, proč by měl být uplatňován stav legislativní nouze v situaci, kdy se pouze projednává rozpočet - tak jako každý rok," uvedl po jednání Sobotka.
Opozice měla podle Němcové dostatek času se s normou důkladně seznámit. "Věděli přesně, o jakou matérii jde, (...) o jaký obsah zákona se jedná," uvedla Němcová. Opozice se podle Němcové mohla k obsáhlému zákonu vyjádřit při obecné rozpravě ještě před vyhlášením stavu legislativní nouze.

Soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová ale upozornila na to, že rozprava trvala jen krátce a hovořili jen řečníci s přednostním právem. Norma je podle Wagnerové obsáhlá, mění 18 různých zákonů, důvodová zpráva má 80 stran. Soudkyně připomněla také to, že někteří poslanci podle svých vyjádření v médiích vůbec nevěděli, jakou měrou si svým hlasováním snižují vlastní platy, což zpochybňuje jejich obeznámenost s obsahem škrtů.
Němcová soudcům dále řekla, že jako předsedkyně Poslanecké sněmovny nemohla odmítnout vládní návrh na vyhlášení stavu legislativní nouze. Odvolala se při tom na letité zvyklosti ve sněmovně, podle nichž vedení dolní komory parlamentu návrh nepřezkoumává, pouze stanovuje dobu trvání stavu legislativní nouze. Zároveň prý věřila argumentům premiéra Petra Nečase (ODS), podle něhož by neschválení škrtů ohrozilo rating České republiky a přineslo velké ztráty české ekonomice. "Vzala jste v potaz to, že tyto ratingové agentury se velmi často mýlí?" ptal se Němcové soudce Jan Musil a připomněl omyly například při hodnocení irské ekonomiky krátce před jejím prudkým pádem. Němcová odpověděla, že při rozhodování brala v potaz nejen ratingové agentury, ale také odborný tisk. Vzápětí se terčem soudcovských otázek stal i Sobotka. Soudci Vladimíru Kůrkovi musel vysvětlovat, proč v roce 2010 sám jako poslanec neprotestoval proti vyhlášení stavu legislativní nouze kvůli rozhodování o zaměstnaneckých benefitech. Šlo prý o odlišnou situaci. Tehdy hrozil vážný sociální konflikt, uvedl Sobotka.
ČSSD zpochybňuje především proces přijetí zákona parlamentem. Stížnost hovoří o extrémní svévoli vládní většiny. Vláda podle opozice omezila práva opozice tím, že zneužila stav legislativní nouze, svolala mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a znemožnila obecnou rozpravu. Sociální demokracii se nelíbí ani to, že vláda nechala návrh projednat Senátem v předvolebním složení.

Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory více než 23,5 miliardy korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči. 

Autor/Zdroj: ČTK
Foto: ČTK

Žádné komentáře:

Okomentovat